خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

مورد تشخیص و طرح درمان - ضایعه اندو پریو

مورد تشخیص و طرح درمان - ضایعه اندو پریو - 2.0 out of 5 based on 1 vote
1 Vote2.05 

استاد: آقای دکتر دیانت

جایزه: 50000 تومان

خانمی 59 ساله با شکایت اصلی لقی دندان  (#30)46 و تورم لثه ای عود کننده اطراف دندان مراجعه کرده است. او درمان دندانپزشکی پریودنتال شامل انسیژن پریودنتال ، جرم گیری و روت پلینینگ دریافت کرده بود ولی بهبودی در وضعیت او ایجاد نشده بود. دندان 46علائم پریودنتیت از جمله تورم لثه، لقی، خروج چرک از پاکت پریودنتال و تحلیل استخوانی در ناحیه فورکا نشان داد. پاسخ دندان 46 به پالپ تستر الکتریکی +8 بود و پاسخ به سرما وجود نداشت.

جهت تشخیص چه پیشنهاداتی دارید؟

تشخیص شما در خصوص این دندان چه می باشد؟

طرح درمان شما جهت این دندان (اندودنتیک و پریودنتال) را شرح دهید.

 

esfand91

 

esfand91-2

 

پاسخ استاد:

1- trace کردن توسط گوتاپرکا از پاکت پریودونتال و یا سینوس ترکت

2- نکروز پالپ (partial)، ضایعه اندو اولیه-پریو ثانویه

3- درمان ریشه (RCT) و فالو آپ بعد از سه و شش ماه با درنظر گرفتن وضعیت لثه و پریودونتال و تحلیل استخوان. چنانچه بهبودی مشاهده شد نیازی به تداخل پریودونتال وجود ندارد.

 

تصویر رادیوگرافی و بالینی یکماه بعد از درمان ریشه

esfand case answer 1

 

esfand case answer 2

 

تصویر رادیوگرافی بعد از پنج سال و بهبود وضعیت استخوان

esfand case answer 3

 

پاسخ برتر: با وجود اینکه هیچ یک از پاسخ ها کامل نبود، براساس نظر استاد، وحیدنیا و خانم منادی مشترکا بهترین پاسخ ها را ارائه کردند.

دیدگاه‌ها

 
# محمد نعمانی 1391-12-26 08:26
برای تشخیص از تست تراش استفاده میکنیم و در صورت حساسیت دندان وایتال است و مشکل پری. دنتیت منجر به درگیری فورکاست که باید دندان درمان ریشه شود سپس همی سکشن صورت بگیرد و دو دندان ریشیپ شده ایجاد شود تا رعایت بهداشت تسهیل شود. بین دو ریشه هم باید پودر استخوان قرار داده شود.
 
 
# elham monadi 1391-12-26 21:50
ba tavajoh be pusidegi da mesiobuccal dandan va vojude zayee niaz be RCT darad va niazi be darman periodontal nist chon pas az RCT zayee forka bartaraf mishavad
 
 
# مينا باقري 1392-01-11 16:15
باسلام
با توجه به اينكه تحليل استخوان در دندان هاي پرمولر و مولر ديده ميشه پس در ابتدا درمان پريودنتال در اولويت قرار دارد و با توجه به تورم ولقي دندان46 مي توان اينگونه در نظر گرفت كه مشكل پريودنتال سبب شده تا پالپ دندان هم درگير شود درمان اندو درمرحله بعدي انجام داده كه به احتمال زياد با گذشت زمان با ترميم استخوان لقي برطرف خواهد شد.( پريودنتال_اندود نتيك)
 
 
# وحیدنیا 1392-01-12 21:30
احتمالا مشکل اندویی دندان باعث مشکل پریو شده است لذا در این حالت دندان مورد نظر را عصب کشی کرده وبعد از مدتی بررسی انجام می شود احتمالا بعد از این مراحل گرفت پریو دنتال هم نیاز باشد
 

مهلت شرکت در این مسابقه پایان یافته است.

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.