خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

درباره مسابقه خلق سازه های هنری سیمی

0 Votes05 

اغراق نیست که ادعا کنیم هر پروتزیست یا دندانپزشک موفقی ، علاوه بر اشراف مناسب بر "علوم" مرتبط با زمینه ی کاری خویش، "هنرمندی" چیره نیز می باشد. پیوند "علم" دندانپزشکی و "هنر" به حدی است که عنوان تعدادی از کتاب های مرجع این رشته در بر گیرنده ی واژه ی "هنر" است. عالمان این رشته به معنای حقیقی کلمه عالمانی "عملگرا" هستند و با ترکیب دانسته های خویش و ذوق هنری، به بیماران خویش ارائه ی خدمت می کنند.
نکات فوق سبب گردیده است که از همان ابتدای آموزش دانشجویان پروتزهای دندانی یا دندانپزشکی، واحدهای درسی گوناگونی در جهت تقویت نگاه هنری ایشان به حرفه ی خویش در نظر گرفته شود. دست های پروتزیست یا دندانپزشک جوان از همان ابتدا با بلوک های گچی/مومی آشنا می گردند و هر دانشجو در نهایت قادر خواهد بود مجسمه ای گچی/مومی از هر یک از دندانها بتراشد. در ادامه هر دانشجو می آموزد با موم مذاب و قلم های مخصوص، تاج دندان ها را بر مدل گچی دندان های تراش خورده شکل دهد و سپس با تکرار همین کار توسط پرسلن، پروتزی بسیار شبیه به نمونه ی طبیعی بسازد.
رقابت ها و مسابقات گوناگونی تا کنون در سطح کشور در سطوح متفاوت، برای سنجش توان علمی یا هنری دانشجویان در زمینه های فوق برگزار گردیده است، اما آنچه که کمتر به آن پرداخته شده است، توجه به هنر در علم ارتودنسی است.
حتما در نقاط گوناگون با مجسمه ها و طرح های مختلف ساخته شده با مفتول های فلزی برخورد کرده اید، این آثار در بسیاری از پارک ها یا میدان ها در سطح شهر وجود دارند. همچنین ساخت این مجسمه ها توسط هنرمندانی بزرگ در سطح دنیا انجام می گیرد و طراحی و ساخت Wire Sculpture جایگاهی ویژه در هنر مجسمه سازی داراست.
آیا می دانید دستان یک پروتزیست یا دندانپزشک به دلیل آشنایی با سیم و پلایر در حرفه ی خود قادر به خلق چنین سازه های هنری می باشد؟! درست است که بیشترین قطر سیم های مورد استفاده در ارتودنسی به حدود 2 میلیمتر می رسد، اما در مقیاسی کوچک ، هر یک از ما قادر به خلق سازه هایی زیبا با سیم هستیم...
با توجه به این نکات در سال گذشته بر آن شدیم "اولین مسابقه خلق سازه های هنری سیمی" را در دانشکده ی دندانپزشکی شهید بهشتی برگزار کنیم. با وجود نو و ناشناخته بودن موضوع مسابقه و اطلاع رسانی محدود، آثار ارسال شده در سطح دانشکده هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی ورای انتظار برگزارکنندگان بود و این امر مشوقی بزرگ گردید برای برگزاری "دومین مسابقه خلق سازه های هنری سیمی"، این بار در سطح دانشکده های دندانپزشکی پایتخت.
در سال گذشته نه برگزار کنندگان و نه شرکت کنندگان تجربه ای در زمینه ی این مسابقه ی نو نداشتند،با این حال مشارکت گرم و صمیمانه ی دانشجویان و دستیاران تخصصی دانشکده دندان پزشکی شهید بهشتی سبب برگزاری پرشور و نشاط این رقابت ها گردید. اینک اما، تجربیات دوره ی اول این مسابقات چراغ راهی است برای برگزاری دوره ی دوم در سطحی بزرگتر.
اکنون، ضمن دعوت از کلیه دانشجویان کاردانی پروتز، دکتری دندانپزشکی و دستیاران تخصصی کلیه ی رشته ها برای شرکت در این مسابقه، امید داریم با یاری شما دوستان عزیز، تجربیات این دوره نیز سرمشقی گرانبها برای برگزاری فراگیر این رقابت ها در آینده، در سطح دانشکده های دندانپزشکی سراسر کشور باشد؛ کسی چه می داند، شاید هم روزی این مسابقه را با یاری شما دوستان عزیز، در سطح جهانی برگزار کردیم!
چنین بادا...

 

 

شورای عالی داوری :
خانم دکتر وحید دستجردی
آقای دکتر شفیعی
آقای دکتر سیفی
آقای دکتر ظفرمند
خانم دکتر تهرانچی
آقای زرگریان

 

دبیر اجرایی: دکتر آرش فرزان
(دستیار تخصصی ارتودنسی- عضو دفتر استعدادهای درخشان دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی)
دبیر علمی: دکتر رویا حامدی
(دستیار تخصصی ارتودنسی-مسئول علمی بسیج دانشجویی دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی)
دبیر فرهنگی: نوید نصر آبادی
(دانشجوی دندانپزشکی-مسئول پایگاه بسیج دانشجویی دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی)

 

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.