خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

طرح های تحقیقاتی دانشجویی

0 Votes05 

دفتر استعدادهای درخشان به دانشجویان توصیه می کند برای شروع فعالیت های پژوهشی خود، حتما طرح های تحقیقاتی دانشجویی را در نظر داشته باشند. چنانچه پرسشی در این زمینه دارید، در همین بخش نظر دهید.

 

تعریف: طرح های تحقیقاتی دانشجویی، طرح هایی هستند با هزینه پایین که توسط دانشجویان ارائه می شوند و مجری اصلی آن دانشجو است. این طرح ها تمامی خصوصیات و امتیازات طرح های دانشگاهی را دارا می باشند.


زمینه ها: طرح های تحقیقاتی دانشجویی می توانند در بسیاری از زمینه های تخصصی و غیر تخصصی ارائه شوند و می توان آن ها را در چهار دسته کلی فنی (مرتبط با رشته دندانپزشکی یا پزشکی)، اجتماعی-فرهنگی، دین و سلامت، و هنری طبقه بندی کرد.


هدف: هدف این طرح ها همانند تمامی طرح های تحقیقاتی پاسخ به یک پرسش است. با این تفاوت که در اینجا پرسش ها ساده بوده و توسط دانشجویان مطرح می شود. و به صورت کلی تر در این طرح ها دانشجو روش تحقیق را در یک زمینه ساده می آموزد و تمرین می کند. آشنایی با پروپوزال، سیستم پژوهشیار و قراردادهای طرح و همچنین گزارش نهایی می تواند تمرین بسیار خوبی برای دانشجویان مقاطع پایین باشد.


مزایا: اجرای این طرح ها توسط دانشجویان می تواند مزایای مختلفی برای ایشان داشته باشد. علاوه بر مسئله آموزشی که در واقع مهترین هدف طرح های دانشجویی است، پرداخت ساده هزینه های طرح و امتیاز پژوهشی مشابه سایر طرح های مصوب را می توان از مزایای این طرح ها در نظر گرفت.

 


روند اجرا:
1. انتخاب عنوان: عنوان می تواند توسط خود دانشجو و یا با مشورت یکی از اساتید راهنما انتخاب شود. عناوین می تواند به صورت پرسشنامه ای ساده (مثل نگرش دانشجویان به یک موضوع یا میزان آگاهی دانشجویان درباره یک مطلب)، بررسی ارتباط دو متغیر توسط پرسشنامه (مثل ارتباط ساعات مطالعه ونمره نهایی در هر درس ویا دانش دندانپزشکی و بهداشت دهان در منزل)، مروری (مثل مرور یک عنوان دندانپزشکی در مقالات)، اپیدمیولوژیک (شیوع و بروز یک صفت؛ مثل شیوع مال اکلوژن یا صورت کشیده و یا بروز استرس در شب های امتحان) باشند. البته قاعدتا قبل از انتخاب عنوان باید جستجویی در منابع مربوطه انجام شود تا ضمن پرهیز از دوباره کاری، بهترین عنوان انتخاب شود.


2. تهیه پروپوزال: در زمینه مورد نظر جستجویی در مقالات صورت می گیرد و پروپوزال تهیه می شود. دانشجویان می توانند از اساتید خود بخواهند که در نوشتن پروپوزال به آن ها کمک کنند و پروپوزال را تصحیح کنند. هزینه ای که برای این طرح ها از طرف کمیته تحقیقات دانشجویی پرداخت می شود معمولا بین 200000 تا 400000 تومان می باشد. این هزینه ها جهت هزینه پرسنلی، کپی جزوات و آنالیز دادها پرداخت می شود. (فرم خام پروپوزال، نمونه پروپوزال، آموزش پروپوزال نویسی)


3. ارسال پروپوزال از طریق سیستم پژوهشیار: پژوهشیار یک سامانه اینترنتی است که هدف آن مدیریت اعتبارات لازم برای طرح های پژوهشی در دانشگاه است. طرح های تحقیقاتی دانشجویی نیز باید از طریق همین سیستم ارسال شوند. برای اینکار ابتدا در صفحه research.sbmu.ac.ir یک نام کاربری بسازید. سپس وارد سایت شوید و از قسمت "ارسال طرح تحقیقاتی"، طرح خود را که قبلا آماده نموده اید ارسال کنید. توجه کنید که در صفحه نخست ارسال طرح مرکز هدف باید کمیته پژوهشی دانشجویان باشد. (راهنمای سیستم پژوهشیار)


4. عقد قرارداد با مجری طرح: پس از ارسال، طرح مورد نظر ظرف مدت حداکثر دو هفته در کمیته پژوهشی دانشجویان و معاونت پژوهشی دانشگاه مورد بررسی قرار می گیرد. پس از تصویب طرح، یک قرارداد با مجری (دانشجو) بسته می شود.


5. گزارش نهایی: پس از اجرای طرح، گزارش نهایی به کمیته پژوهشی دانشجویان ارسال می شود و مجری هزینه های مربوطه را طبق قرارداد دریافت می کند. (فرم خام گزارش نهایی)

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.