خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه) - 4.6 out of 5 based on 13 votes
13 Votes4.65 

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

 

هدف کلی از نوشتن این متن، آگاهی رسانی به دانشجویان دندانپزشکی دانشکده شهید بهشتی است تا هرکس به درستی و با زمانبندی مناسب عمل کند. به طور کلی هدف از آموزش هایی که در زمینه پژوهش ارائه می شود، توانمند سازی دانشجویان است؛ با این وجود چنانچه در هریک از این مراحل مشکلی داشتید، می توانید از دیگران کمک بگیرید! 

 

بعد از گذراندن درس روش تحقیق در ترم 8، فرض بر این است که شما همه امور را می دانید و با راهنمایی استاد خود باید چهار درس مربوط به رساله را بگذرانید.

 

 

رساله 1، ترم 9، یک واحد: (دفاع پروپوزال)
در این مرحله شما باید با یکی از اساتید صحبت کنید که اگر بتواند شما را به عنوان دانشجوی خود بپذیرد (هر استاد سه دانشجو می تواند داشته باشد) و به شما یک موضوع می دهد. شما پروپوزال خود را تحت نظر استادتان می نویسید. و فرم مربوط به داوری پروپوزال را از معاونت آموزشی و پژوهشی می گیرید، مشاور آماری باید پروپوزال شما را بررسی و فرم شما را تائید کند. در نهایت روزی را با استاد هماهنگ می کنید که در بخش (گروه آموزشی) از موضوع و پروپوزال خود دفاع کنید. نمره شما را اساتید حاضر در جلسه دفاع می دهند. بعد از دفاع پروپوزال، موضوع شما در آموزش ثبت می شود و حداقل یکسال بعد می توانید دفاع کنید. چنانچه برای اجرای کار خود نیاز به پول دارید، باید آن را به عنوان طرح تحقیقاتی در سیستم پژوهشیار ثبت کنید. (اگر بودجه کار زیاد است، توسط استاد راهنما باید ثبت شود، اما اگر بودجه کمتر از 400 هزار تومان مورد نیاز است، خود شما می توانید ان را ثبت و تحت طرح تحقیقاتی دانشجویی برای کمیته تحقیقات دانشجویان ارسال کنید و هزینه کار خود را دریافت کنید)
دانلود فرم خام پروپوزال
دانلود فرم داوری پروپوزال
راهنمای پروپوزال نویسی
دفاع پروپوزال در بعضی از گروه ها خیلی مسئله مهمی نیست، اما چنانچه استاد راهنما از شما خواست که بری کار خود اسلاید بسازید، نکاتی در این ارتباط را می توانید از اینجا دانلود کنید.

 

 

رساله 2، ترم 10، یک واحد: (گزارش پیشرفت 1)
کارهایی را که انجام داده اید را به صورت خلاصه در یک فرم گزارش پیشرفت، می نویسید. استاد راهنمای شما به در فرم ارزشیابی شما نمره می دهد و فرم ارزشیابی به همراه گزارش پیشرفت را به معاونت پژوهشی تحویل می دهید.
دانلود فرم گزارش پیشرفت رساله 2

 

 

رساله 3، ترم 11، یک واحد: (گزارش پیشرفت 2)
برای رساله 3 باید نتایج خود را در اختیار داشته باشید، و با ارائه این نتایج به مشاور آماری آنها را آنالیز می کنید. سپس با تکمیل فرم پیشرفت کار، به همراه داشتن نتایج تائید شده توسط مشاور اماری، نمره خود را از معاون پژوهشی یا استاد راهنمای خود می گیرید. (البته در شرایط خاص ممکن است برخی از مشاوران آماری با گرفتن تعهد از خود شما، بدون آنالیز نتایج، فرم شما را تائید کنند!) مشاور آماری بسته به زمانی که برای کار شما می گذارد هزینه می گیرد و برای تسویه حساب با دانشکده، نیاز به امضای مشاور اماری هم دارید!
دانلود فرم گزارش پیشرفت رساله 3

 

 

رساله 4، ترم 12، 5 واحد: (دفاع پایان نامه)
در نهایت گزارش نهایی (پایان نامه) را با راهنمایی استاد راهنمای خود می نویسید. سپس به ترتیب، فرم داوری را از آموزش می گیرید، روز دفاع خود را با استاد و مسئول IT (برای گرفتن سالن کنفرانس) هماهنگ می کنید. در فرم دفاع تاریخ جلسه دفاع را می نویسید و به امضاء پنج نفر می رسانید تا در جلسه دفاع شما حضور یابند. برای هماهنگی با هریک از این افراد، نیاز هست که پایان نامه نهایی چاپ شده را در اختیار داشته باشید تا در صورت لزوم به ایشان تحویل دهید. 1- استاد راهنما، 2- استاد مشاور (که اگر مشاور نداشتید، استاد راهنما شخصی را معرفی می کنند)، 3- مدیر گروه، 4- داور آموزشی (توسط معاون آموزشی معرفی می شود)، 5- داور پژوهشی (توسط معاون پژوهشی معرفی می شود). لازم به ذکر است تائید مشاور آماری برای دفاع لازم نیست. (چرا که فرض بر این است در رساله 3 نتایج شما انالیز و تائید شده اند!)
برای تنظیم پایان نامه فرمت خاصی وجود دارد که در آن بخش ها، فونت، حاشیه، صفحه بندی و... ذکر شده است.
دانلود راهنمای فرمت پایان نامه
دانلود فرم خام پایان نامه با رعایت فرمت پایان نامه (این فرم با word 2010 تنظیم شده و برای آن کار با آن نیاز به دو فونت B Traffic و B Titr دارید.)

 

 

نمره رساله:
حداکثر نمره ای که برای هر چهار رساله در دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی درنظر گرفته، 18 می باشد. تنها برای رساله چهار، چنانچه مقاله ای (مروری یا ارجینال، به زبان فارسی یا انگلیسی) از پایان نامه منتشر شده باشد، براساس نظر معاونت پژوهشی، دو نمره به 18 اضافه می شود. (توجه: مجله دندانپزشکی دانشجویان دفتر استعدادهای درخشان، مجله فارسی با داوری مناسب و امتیاز علمی پژوهشی می باشد. لذا چنانچه مقاله ای مروری از پایان نامه خود را در این مجله به چاپ برسانید، براساس قانون معاونت پژوهشی باید دو نمره مقاله را بگیرید. چنانچه مقاله مروری شما از پایان نامه استخراج شده است، می توانید در بخش تقدیر و تشکر مقاله خود این مورد را ذکر کنید.) همچنین چنانچه مقاله خود را برای ژورنالی ارسال کرده باشید و در مرحله داوری باشد، یک نمره از دو نمره را دریافت می کنید.

نقد سیستم نمره دهی: اول اینکه در دانشکده ما، حتی بعد از چاپ مقاله، نمره رساله های 1، 2 و3 تغییر نخواهد کرد و حداکثر نمره همان 18 خواهد بود. دوم هم اینکه در نظر گرفتن یک نمره برای submit مقاله به نظر غیر منطقی می رسد. مثلا یک نفر می تواند هر متنی را ولو غیر مرتبط با پایان نامه را برای مجله دانشکده ارسال کند و چنانچه فرمت مقاله رعایت شده باشد، فورا برای داوری ارسال می شود و به این ترتیب هرکس به راحتی می تواند نامه submit را از دفتر مجله بگیرد و یک نمره را کسب کند!

 

 

زمانبندی:
تنها قانونی که من از آن اطلاع دارم آن است که حداقل یکسال باید از زمان ثبت پروپوزال گذشته باشد تا آموزش به شما اجازه دفاع بدهد. البته پیشنهاد می کنم هر واحد را از اول ترم مورد نظر پیگیری نمایید و پیگیری امور را به پایان ترم محول نکنید، چرا که معمولا در پایان ترم مشاورین آماری و معاونت پژوهشی پرمشغله هستند و ممکن است کار شما دیر انجام شود!

 

 

تغییر موضوع:
بر طبق قانون، چنانچه شما قصد داشته باشید موضوع خود را تغییر دهید، چنانچه این تغییر جزئی باشد (جزئی بودن براساس نظر معاون پژوهشی) نیاز به اقدام خاصی نیست. اما اگر تغییر اساسی باشید، مثلا تغییر کامل موضوع که به نوشتن پروپوزال دیگری منجر می شود، نیاز هست که موضوع جدید را مجددا ثبت کنید و یکسال بعد دفاع کنید. (در جلسه دفاع، موضوع و پروپوزال ثبت شده باید توسط معاونت پژوهشی در اختیار داوران قرار گیرد تا آن را با پژ<هش انجام شده چک کنند. اما شخصا در هیچ مرحله متوجه نشدم که موضوع یا متد کار که در پایان نامه ارائه می دهیم با آنچه در هنگام ثبت پروپوزال ارائه کرده ایم چک شود!)

 

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.