خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

نکاتی در نگارش Introduction ( مقدمه ) مقاله آکادمیک

نکاتی در نگارش Introduction ( مقدمه ) مقاله آکادمیک - 4.5 out of 5 based on 8 votes
8 Votes4.55 

مبحث زیرتنها حاوی تعدادی نکته ظریف در نگارش مقدمه یک مقاله آکادمیک است و قصد ازنگارش آن آموزش کامل نگارش مقدمه مقاله نیست. در نگارش مقدمه مقاله باید این چند نکته مورد توجه قرار گیرد:

 

  • مقدمه یا اینتروداکشن مقاله باید متنی باشد که به سوالاتی نظیر این سوالات پاسخ دهد: چرا این مطالعه انجام شد؟ چرا سوال پژوهش مورد نظر دارای اهمیت بود؟ قبل از انجام این پژوهش چه دانشی نسبت به موضوع داشتیم؟ این پژوهش چگونه در افزایش دانش ما نسبت به موضوع مورد مطالعه موثر است؟
  • درنگارش مقدمه مقاله تا می توانید از Active voice استفاده کنید . با اینحال گاهی ممکن است مجبور به استفاده از Passive voice هم باشید که ایرادی ندارد.
  • درنگارش مقاله تا می توانید از فاعل اول شخص مفرد یا جمع ( First person ) استفاده نکنید. با اینحال ممکن است دربعضی قسمتها نیاز به این ساختار هم داشته باشید که اشکالی ندارد ولی بیش از اندازه از ساختار اول شخص استفاده نکنید.
  • مقدمه مقاله را از موضوع جنرال شروع کنید و سپس اقدام به Narrowing down کردن موضوع کرده و درانتها نیزStatement of purpose و Rationale را بیاورید. معمولا در مورد پژوهش انجام شده مطالب متعددی وجود دارد که بعنوان مطلب جنرال است و باید نقطه شروع نگارش خود را بر روی یکی از این نقاط جنرال قرار دهید. مقدمه را می توان به سه بخش کلی تقسیم کرد. در ابتدا جملات کلی درباره زمینه مطالعه که مورد توافق همگان است آورده می شود. (What we know) سپس اجزا مورد تحقیق ما بدون ذکر جزئیات بحث می شوند و مواردی که تناقض وجود دارد و ما می خواهیم به آن ها پاسخ دهیم آورده می شوند. این بخش علاوه بر تناقضات اهمین کار ما را نیز نشان می دهد. (What we don't know) و در نهایت هدف مطالعه ما و آنچه می خواهیم انجام دهیم ذکر می شود.
  • اینتروداکشن مقاله را با مشخص کردن موضوع مورد مطالعه شروع کنید. اینکار را بهتر است با استفاده از کلمات کلیدی بکاررفته در عنوان مقاله در چند جمله اول اینتروداکشن انجام دهید. این باعث می شود که شما فوکوس خود را بر روی موضوع اصلی پژوهش انجام شده از دست ندهید و پرت و پلا ننویسید.
  • نگارش اهداف مطالعه در انتهای اینتروداکشن را فراموش نکنید. ضمنا لازم نیست ( و اصولا خیلی هم جالب نیسد ) که ازکلماتی نظیر هایپوتز و یا هایپوتز خنثی و این چیزها در این قسمت استفاده کنید چون با ذکر واضح اهداف مطالعه دراصل بطور غیرمستقیم به هایپوتز خود نیز اشاره کرده اید. درنگارش اهداف مطالعه بهتر است از زمان گذشته ساده استفاده کنید مثلا بگویید The purpose of this study was to...
  • در نهایت اینکه در نظر داشته باشید، مواردی را که در مقدمه بیان می کنید، باید در قسمت بحث پاسخ دهید. به این معنا که پیوستگی کلی مقاله فراموش نشود؛ شما در آغاز تناقضاتی را مطرح می کنید که قرار است به آن ها پاسخ دهید.

 

برگرفته از وبسایت دکتر جلالیان

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.