خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

راهنمای نویسندگان

راهنمای نویسندگان - 3.0 out of 5 based on 1 vote
1 Vote3.05 

مجله تحقیقات دانشجویی امکان انتشار انواع مقالات تحقیقی (اورجینال)، مروری و گزارش مورد را دارد. مقالات ارسالی بعد از داوری به صورت آنلاین و چاپی منتشر می شوند. برای انتشار مقاله نویسنده اول می بایست دانشجو یا دستیار باشد و نویسنده مسئول هیئت علمی باشد.

دانشجویان و دستیاران تمامی دانشگاه ها و رشته ها می توانند مقالات خود را برای این ژورنال ارسال کنند.

 

 

 با توجه به اینکه مجله تحقیقات دانشجویی زیر نظر مجله دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی می باشد، فرمت مقالات این مجله می بایست رعایت شود. لازم به ذکر است که مجله از پذيرش عناوين تکراری و مطالعات مشابه که در اين مجله يا ساير مجلات دندانپزشکی چاپ شده باشند معذور است. لذا از نويسندگان محترمی که مايلند مقاله آنها در مجله حاضر چاپ گردد خواهشمند است به نکات زير توجه نمايند :

1- مسئوليت صحت مطالب، نظرات و عقايد مندرج در مقالات بعهده نويسنده می‌باشد و کليه حقوق جزئی و کلی مقالات مندرج در مجله برای نويسندگان محفوظ است. در هر حال اين مجله در پذيرش، اصلاح، ويرايش و رد يا قبول مقالات آزاد است. در ضمن مقالات ارسالی عودت داده نمی‌شوند .

2- ارائه نامه‌ای خطاب به سردبير با امضای تمامی نويسندگان مبنی بر عدم چاپ مقاله در مجله ديگر، تأييد عنوان، نام، تعداد و ترتيب اسامی نويسندگان و واگذاری حق مؤلف مسئول به دفتر مجله الزامی است .

3- ارسال همزمان مقاله به چند مجله محروميت 2 ساله نويسنده از پذيرش مقاله را به دنبال خواهد داشت.

4- اگر تحقيق توسط ارگان، نهاد يا سازمان خاصی پشتيبانی شده يا از آنان اعتبار مالی گرفته است، ذکر نام ارگان، نهاد يا سازمان مربوطه الزامی است. همچنين در صورتی که مولفين در سازمانی که حمايت مالی تحقيق را بر عهده داشته است عضويت داشته يا سهمی دارند که نتيجه تحقيق بر آن اثرگذار می باشد، بايد آن را ابراز نمايند.

 

 

روند ارزيابی مقالات

مقالات کاملاٌ محرمانه بوده، پس از ثبت در دفتر مجله توسط شورای سردبيری بررسی شده جهت داوری ارسال می‌گردند. پس از اعلام نظر داوران، ظرف 4 هفته، اين نظرات به همراه اصلاحات فورمتی به نويسنده ارسال می‌گردند .

* تأخير بيش از سه ماه در ارسال مقاله تصحيح شده از طرف نويسنده به منزله انصراف از ادامه روند ارزيابی تلقی شده، انجام مجدد اين مراحل مستلزم ثبت دوباره مقاله می‌باشد .

در ادامه، مقاله تصحيح شده جهت مشاوره مجدد برای داوران ارسال می‌گردد. پس از اعلام نظر داوران مقاله جهت اظهارنظر نهايی به سردبير ارجاع می‌گردد. در نهايت در صورت تأييد يا رد مقاله توسط سردبير نامه‌ای مبنی بر تأييد يا رد مقاله برای نويسنده ارسال می‌گردد .

 

 

ارسال مقاله

از نويسندگان محترم تقاضا می شود که مقالات خود را بصورت الکترونيکی (فایل نهایی را با پسوند doc یا docx) به آدرس مجله دانشکده دندانپزشکی ( این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ) ایمیل کنند. لطفا ذکر کنید که مقاله ارسالی برای چاپ در مجله تحقیقات دانشجویی می باشد.

 

 

شيوه نگارش:

کل مقاله (شامل رفرنسها، عنوان تصاوير وجداول، و مطالب زير جداول) بايد با فونت Times New Roman به سايز 12 تايپ شده و فاصله خطوط double-spaced باشد. سايز صفحات بايد A4 ( 210 × 297 mm ) بوده و از صفحۀ عنوان، شماره صفحات در پايين انها ذکر شده باشد. ترتيب مطالب در مقاله عبارتست از: صفحۀ عنوان، خلاصه، کلمات کليدی، مقدمه، روشها، يافته ها، بحث، نتيجه گيری، تقدير و تشکر، منابع. صفحه عنوان، نام نویسندگان و وابستگی سازمانی، چکیده و واژگان کلیدی باید به دو زبان فارسی و انگلیسی باشند.

 

مقاله مروری می تواند شامل بخش های مواد و روش ها و نتایج باشد، ویا هر دو بخش در "مرور مقالات" خلاصه شود. مقدمه، بحث و نتیجه گیری ضروری است.

 

صفحه عنوان

- از بکار بردن کلمات اختصاری و فرمول در «عنوان» خودداری شود.

- نام و نام خانوادگی نويسندگان، همراه با رتبه علمی و دانشگاهی و نام مرکز يا سازمانی که تحقيق در آن انجام شده همراه با آدرس پستی و الکترونيکی و شماره تلفن و نمابر نويسنده مسئول که با کشيدن خط زير نام ايشان از ديگر نويسندگان متمايز شده است،ذکر گردد.

 

چکيده

- چکيده نبايد بيش از 300 واژه باشد (جداقل بايد 150 واژه داشته باشد)

- چکيده بايد بطور خلاصه شامل سابقه و هدف، روشها، نتايج اصلی و نتيجه‌گيری نهايی باشد. چکيده بايد به تنهايی منعکس کننده محتويات مقاله باشد.

 

واژگان کليدی

معمولا 6-3 کلمه بوده و بايد با استفاده از ليست واژگان MeSH (Medical Subject Headings) از Index Medicus انتخاب شوند.

 

مقدمه

اين قسمت هدف تحقيق و اطلاعات کلی در مورد سابقه تحقيق را بطور خلاصه بيان می‌کند. اين بخش نبايد حاوی اطلاعات و نتيجه گيری مطالعه باشد .

 

روشها

اين بخش بايد شامل روش دقيق انجام يا مشاهده يا آزمايش باشد. نحوه انتخاب نمونه ها (مواد، بيماران، حيوانات آزمايشگاهی، و گروههای کنترل) بوضوح توضيح داده شود. در مورد بيماران نيز ذکر سن، جنس و متوسط سن همراه با انحراف معيار ضرورت دارد. همچنين مراحل گرفتن رضايتنامه از بيماران و ثبت تحقيق در کميته اخلاق دانشگاه يا مراکز تحقيقاتی بايد در مقاله ذکر گردد. اطلاعات کافی داده شود، بگونه ای که آزمايش قابل تکرار باشد. اگر از روش خاصی استفاده شده است بايد منبع ذکر شود ولی اگر روش جديد است بايد اطلاعات کافی در مورد آن ارائه شود. اگر در تحقيق از وسيله‌ای استفاده شده است بايد نام کارخانه، شهر و کشور سازنده آن، جلوی نام محصول، در پرانتز آورده شود. اگر در تحقيق از دارويی استفاده شده باشد ذکر نام ژنريک، دوز و نحوه تجويز آن ضروری است. همچنين روش‌های آماری و برنامه کامپيوتری مورد استفاده بايد عنوان شوند .

در مقالات مروری بايد روش انتخاب، استخراج، و سنتز داده ها توضيح داده شود. اين روشها بايد در چکيده نيز بطور خلاصه بيان شوند.

 

يافته ها

در اين بخش بايد يافته های تحقيق به شکل متن همراه با جداول و تصاوير ارائه گردد. محتويات جداول نبايد در متن تکرار شوند بلکه بجای آن بايد به شماره جداول ارجاع داده شود. مقالات طولانی ممکن است به منظور وضوح بيشتر محتويات در برخی از قسمت‌ها (خصوصاٌ در بخش يافته‌ها و بحث) به سرفصل‌های ريزتری (subheadings) نياز داشته باشند .

- تصاوير بايد به فورمت JPEG يا TIF و با کيفيت عالی ارسال شوند .

- در صورت استفاده از تصوير چهره افراد، جهت محرمانه نگاهداشتن اطلاعات بيماران، پوشيده بودن چشمها و ارسال رضايت‌نامه از طرف بيماران مبنی بر عدم تعارض تحقيق با منافع آنها الزامی است .

- جداول، نمودارها و تصاوير بايد شماره‌گذاری شده و تعداد هرکدام از آنها از 4 مورد تجاوز ننمايد .

 

بحث

اين بخش بر يافته‌های مطالعه حاضر تأکيد می‌نمايد و به بررسی نقاط تشابه و تفاوت با ساير مطالعات انجام شده در اين زمينه می‌پردازد. اطلاعات جزئی نبايد مجدداٌ در اين بخش تکرار شوند. در اين بخش بايد به بررسی جنبه‌های جديد و مهم مطالعه و نتيجه‌گيری‌های حاصل از آن پرداخت. همچنين در اين قسمت بايد به اين نکته اشاره شود که آيا فرضيه مطرح شده در مقاله درست يا نادرست بوده، يا نتيجه‌ای نمی‌توان گرفت . همچنين محدوديتهای مطالعه و پيشنهادات برای مطالعات بعدی نيز در اين بخش بايد ارائه شود.

 

نتيجه گيری

ارتباط نتيجه گيری با اهداف مطالعه بايد مشخص شود ولی الزاما نتيجه گيری بايد با داده های مطالعه ساپورت شود.

 

تقدير و تشکر

در اين بخش بايد از تمام افرادی که در انجام تحقيق دخيل بوده ولی شرايط نويسندگی را احراز نکرده‌اند، نام برده شود. در اين بخش از افرادی که در نوشتن مقاله همکاری کرده، کمک فنی (تکنيکی) نموده‌اند، رئيس بخش يا سازمانی که حمايت لازم را بعمل آورده است و ساير حاميان مالی قدردانی می‌گردد .

 

منابع

- منابع مورد استفاده به ترتيب استفاده در متن ليست شوند. منابع در متن بايد با اعداد صحيح در پرانتز آورده شوند. منابع با توجه به استاندارد Vancouver تنظيم شوند.

- تا حد امکان بايد از منابع فارسی استفاده نشود، اما در صورت لزوم، عنوان مقاله بايد به انگليسی نوشته شده و در انتهای منبع کلمه [Persian] اضافه می‌شود .

- اسم اختصاری مجلات بايد بر اساس اخرين اصلاحات Index Medicus باشد.

- وقتی که تعداد نويسندگان 6 نفر يا کمتر باشد، بايد نام تمامی انها ذکر شود. اما اگر تعداد انها بيش از 6 نفر بود، نام 6 نفر اول اورده شود و سپس از کلمه et al. استفاده شود.

- در مقالات short communication تعداد رقرنسها بايد کمتر از 20 باشد.

- مثالهايی از رفرنسها:

الف ـ اگر مأخذ مقاله‌ای در يک مجله باشد .

Ward Jr DF, Salasznyk RM, Klees RF, Backiel J, Agius P, Bennett K, et al. Mechanical strain enhances extracellular matrix-induced gene focusing and promotes osteogenic differentiation of human mesenchymal stem cells through an extracellular-related kinase-dependent pathway. Stem cells and development 2007;16(3):467-80.

ب ـ اگر مأخذ کتاب باشد .

1- وقتی نويسنده کل کتاب يک يا چند نفرند :

McCabe JF, Walls A. Applied dental materials. 9th ed. Blackwell Scientific Publishing; 2008.

2- زمانی که مأخذ کتابی است که هر فصل آن توسط مؤلفين مختلفی نوشته شده است :

Blomberg S: Psychologic response In: Branemark PI, Zarb GA, Albrektesson T: Tissue Integrated Prosthesis. Chicago: Quintessence Int 1985; Chap 9: 199-209

ج ـ اگر مأخذ ترجمه يک کتاب باشد .

نام و نام خانوادگی نويسنده(گان)، حرف اول نام کوچک نويسنده(گان): عنوان کامل کتاب. (نام خانوادگی مترجم – حرف اول نام کوچک نويسنده(گان): شماره چاپ. محل يا شهر محل انتشار، اسم ناشر و سال انتشار؛ شماره فصل: صفحه شروع تا صفحه ختم کتاب .

 

 

ضوابط انتشار مقالات کارآزمايی بالينی در نشريات علوم پزشکی

با توجه به بند 7 ماده 4 اساسنامه کمسيون نشريات علوم پزشکی به منظور هماهنگی علمی و اخلاقی کارآزمائی‌های بالينی کشور تمام مطالعات کارآزمائی بالينی داخل و خارج کشور در صورتی در نشريات پزشکی داخل کشور قابليت چاپ و يا انتشار الکترونيک دارد که قبل از شروع بيمارگيری در مرکز ثبت کارآزمائی‌های بالينی ايران (IRCT) به ثبت رسيده باشد .

تبصره 1- از دی ماه سال 1388 انتشار و چاپ کارآزمائی‌های بالينی منظور به ثبت آن در مراکز ثبت کارآزمائی‌های بالينی می‌باشد .

تبصره 2- کارآزمائی‌های بالينی که در داخل کشور انجام می‌شوند در صورت ثبت در خارج از کشور بايستی در مرکز ثبت کارآزمائی‌های بالينی ايران هم ثبت شوند. اين شامل کارآزمائی‌های خارجی که در ايران انجام می‌شوند، نيز می‌شود .

تبصره 3- مقالات کارآزمايی‌های بالينی که در خارج از کشور انجام شده‌اند، در صورت ثبت به موقع در يکی از مراکز ثبت کارآزمايی‌های بالينی مورد تأييد WHO در نشريات داخلی قابل چاپ است .

 

 

آدرس نشريه

تهران. بزرگراه چمران. اوين. دانشگاه علوم پزشکی شهيد بهشتی. دانشکده دندانپزشکی. طبقه چهارم. دفتر مجله دانشکده. کدپستی 1983969411

تلفن:22421814- 22403010 داخلی 263 نمابر: 22403194

پست الکترونيکی:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

- پيش از چاپ و به منظور پيشگيری از بروز هرگونه اشتباه، نسخه‌ای از مقاله برای مولف مسئول ارسال می‌گردد تا آن را مورد تأييد نهايی قرار دهد. اصلاحات انجام شده بايد بطور مشخص مارک شده، بلافاصله به دفتر مجله ارسال شوند . در نهايت، مقاله توسط دفتر مجله و توسط افرادی مجرب به زبان انگليسی ترجمه شده و تنها هزينه ای بابت اين ترجمه از نويسندگان دريافت می گردد. لارم به يادآوری است در صورت ارائه مقاله ترجمه شده به دفتر مجله، هزينه ويرايش مقاله بر عهده نويسنده محترم می‌باشد.

- تمام محتويات مجله تحت قوانين بين المللی حق چاپ (copyright) قرار دارد. اين مجله به منظور استفاده غيرانتفاعی خواننده چاپ می شود بنابراين هيچ مطلبی از اين مجله را بدون اجازه کتبی از نويسنده مقاله يا صاحب حق چاپ (copyright) نمی‌توان کپی، پخش، منتقل يا چاپ نموده، يا در اختيار ديگران قرار داد .

- کليه حقوق و امتيازات از جمله حق copyright در اختيار نشريه می باشد .

 

 

 

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.