خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

رژنراسیون پالپ؛ راهبردی جدید در درمان دندان های نابالغ با پالپ نکروز - سارا ساعدی

0 Votes05 

سارا ساعدی، زیر نظر دکتر امید دیانت

 

مقدمه
بسته شدن انتهای اپکس در دندان های انسان حدودا 3 سال پس از رویش دندان رخ می دهد. در صورتی که پالپ قبل از تکامل ریشه دندان دچار تغییرات پاتولوژیک شود ساخت دنتین و رشد ریشه متوقف می شود. در این حالت، میزان تکامل ریشه و شرایط پالپ تعیین کننده نوع درمان خواهد بود.
در شرایطی که پالپیت برگشت پذیر باشد، vital pulp therapy بدون توجه به میزان تکامل ریشه انجام خواهد شد، اما در صورتی که پالپ نکروز شده و یا پالپیت برگشت ناپذیر باشد، میزان تکامل ریشه است که درمان مناسب را تعیین می کند. به این معنی که اگر انتهای ریشه بسته شده باشد، درمان ریشه با درصد موفقیت بالا قابل انجام است، در حالی که اگر انتهای اپکس باز باشد، درمان های دیگری نیاز است. اپکس باز و ریشه های متباعد این دندان ها برای تمیز کردن و پر کردن با روش ها و مواد متداول مناسب نیستند. درمان این دندان ها اپکسیفیکاسیون، شامل مراحل متعدد و طولانی مدت استفاده از کلسیم هیدروکساید جهت ایجاد سد مکانیکی برای پر کردن کانال ریشه، است. از آنجا که این دندان ها بیشتر در معرض شکستگی ریشه بودند، استفاده از MTA جهت ایجاد سد مصنوعی برای پر کردن کانال پیشنهاد شد که نتایج موفقیت آمیزی به دنبال داشته است. اما درمان ایده آل برای چنین دندان هایی، درمانی است که منجر به رژنراسیون پالپ و ادامه تکامل ریشه دندان شود. برای رژنراسیون موفق پالپ عدم عفونت داخل کانال، سیل کرونالی مناسب جهت جلوگیری از آلودگی مجدد، داربست مناسب و مولکول های سیگنال دهنده جهت رشد، به سلول های بنیادی نیاز است.

...

 

دریافت نسخه الکترونیک کامل مقاله

 

 

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.