خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

نانوذرات؛ نسل جدید داروهای ضدمیکروبی در اندودانتیکس - مصطفی آلام

0 Votes05 

مصطفی آلام، زیر نظر دکتر امید دیانت

 

مقدمه
امروزه با وجود پیشرفت های فراوان در علم اندودانتیکس هنوز شاهد موارد زیاد شکست در درمان کانال ریشه هستیم. بی شک عامل اصلی شکست درمان ریشه، باقی ماندن میکروارگانیزم ها درون کانال دندان می باشد. مطالعات نشان می دهند آماده سازی ناکافی و عدم پاکسازی مناسب کانال ریشه از میکروارگانیزم های پاتوژن از مهم ترین عللی هستند که منجر به شکست درمان های اندو می شوند.
هرچند روش های گوناگونی شامل انواع روش های مکانیکی و شستشوی شیمیایی، برای آماده سازی کانال ریشه معرفی شده اند؛ هنوز دستیابی به یک کانال ایده آل و کاملاً عاری از باکتری در یک دندان عفونی دشوار بوده و اغلب بخشی از میکروارگانیزم هایی که درون توبول های عاجی باقی می مانند توانایی تکثیر مجدد و اختلال در روند ترمیم بافت های پری اپیکال را خواهند داشت. البته باید توجه داشت که اکثر باکتری های موجود داخل کانال در حین آماده سازی مکانیکی کانال ریشه خارج می گردند ولی به علت پیچیدگی سیستم کانال دندان، باکتری های نفوذ کرده به داخل توبول های عاجی تنها با استفاده از این روش ها از بین نمی روند. به همین علت مواد مختلفی در حین آماده سازی کانال و در فاصله بین جلسات درمانی استفاده می شوند تا بافت نکروزه باقیمانده و میکرو ارگانیزم های داخل کانال را از بین ببرند. داروهای گوناگونی برای این منظور پیشنهاد شده اند اما سالهاست که قریب به اتفاق دندانپزشکان برای رسیدن به این هدف و پاکسازی هرچه بهتر کانال ریشه از میکروارگانیزم های پاتوژن، از داروی کلسیم هیدروکساید به عنوان داروی انتخابی بین جلسات درمانی استفاده می کنند. این دارو در سال های اخیر به اشکال گوناگون ساخته شده است؛ برخی در شکل ظاهری آن تغییراتی پدید آورده اند (پودر خشک، خمیرغلیظ، خمیر داخل سرنگ، ژل و...) و برخی نیز ترکیبات گوناگونی از آن ساخته اند. اما در این میان این دارو معمولاً بصورت یک پودر خشک عرضه می گردد که باید با محلول بی حسی، نرمال سالین (سرم فیزیولوژی استریل)، آب یا گلیسیرین مخلوط شود تا آماده استفاده گردد. این دارو به دلیل آنکه باید جهت اثردهی باکفایت در تماس مستقیم با میکرو ارگانیزم ها قرار گیرد، می بایست قابلیت نفوذ در توبول های عاجی را داشته باشد زیرا میکرو ارگانیزم هایی نظیر انتروکوک فکالیس می توانند در این توبول ها نفوذ کرده و خود را از اثرات این دارو در امان نگه دارند. از طرفی صفوی و همکاران در سال 2010 نشان دادند که بسیاری از ذرات داروی کلسیم هیدروکساید معمولی - به دلیل بزرگ بودن اندازه - این توانایی را ندارند تا بطور ایده آل به درون توبول های عاجی نفوذ کنند.

...

 

دریافت نسخه الکترونیک کامل مقاله

 

 

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.