خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

مهندسی بافت استخوان فک و صورت - سعیدرضا معتمدیان

مهندسی بافت استخوان فک و صورت - سعیدرضا معتمدیان - 4.5 out of 5 based on 2 votes
2 Votes4.55 

سعیدرضا معتمدیان، زیر نظر دکتر آرش خجسته

 

مقدمه
در حوزه دندانپزشکی موارد متعددی یافت می شود که نیاز به بازسازی استخوان (Bone regeneration) وجود دارد. از دست دادن استخوان به دلیل ضایعات پاتولوژیک یا تروما، ناهنجاری های مادرزادی، بیماری های پریودونتال و یا نبود استخوان کافی برای قرار دادن ایمپلنت یا دندان مصنوعی، برخی از این موارد هستند. در حال حاضر درمانی که به صورت استاندارد برای بهبود این ضایعات بکار گرفته می شود، پیوند استخوان از خود فرد (Autograft) است. بسته به حجم و کیفیت ضایعه استخوان ممکن است از ناحیه ایلیاک، دنده ویا خود فک برداشته شود. اما این درمان می تواند مشکلات و محدودیت های بسیاری همچون محدود بودن کمیت و شکل استخوان پیوندی، دردناک بودن جراحی، ریسک عفونت، خونریزی، آسیب به اعصاب و از دست دادن فانکشن در ناحیه دهنده پیوند، را به همراه داشته باشد. براین اساس محققان تلاش می کنند تا برای غلبه بر این مشکلات، راه درمانی جایگزینی را پیدا کنند.
مهندسی بافت (Tissue engineering) با عنوان دانش طراحی و ساخت بافت جدید برای بازیابی عملکرد ارگان های معیوب یا بافت های از دست رفته، از اوایل دهه نود برای جبران این محدودیت ها پدیدار شد. مهندسی بافت استخوانی ضرورتا نیاز به سه جزء دارد: سلول های پیش ساز استخوانی، فاکتور رشد استخوانی و داربستی برای چسبندگی و حفظ عملکرد سلول ها. مهمترین برتری مهندسی بافت نسبت به اتوگرفت این است که بافت پیوندی در مهندسی بافت اگزوژن می تواند در خارج از بدن تولید شود و در این صورت، محدودیتی نداشته و امکان آسیب به بدن موجود زنده را نیز ندارد.

...

 

دریافت نسخه الکترونیک کامل مقاله

 

 

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.