خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

CBCT دستاوردی نوین در رادیولوری فک و صورت - شیرین شیدفر

0 Votes05 

شیرین شیدفر، زیر نظر دکتر مهکامه مشفقی

 

مقدمه
با وجود اینکه بیش از 100 سال از کشف اشعه ایکس می گذرد ولی هنوز نگرانی هایی در مورد اثرات سوء آن وجود دارد. مطالعات اخیر نشان می دهند که در2-5/1 % سرطان های آمریکا اکسپوژر به اشعه ایکس در معاینات CT نقش داشته است. تکنیک های پیشرفته تصویر برداری از قبیل CT اگرچه اطلاعات سه بعدی مهمی را فراهم می کنند اما منجر به هزینه بالا و همچنین دریافت دوز بالا توسط بیمار می شوند؛ به طوری که دوز جذبی بیماران در حدود 10 تا 100 میلی گری گزارش شده است.
در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیر در رشته رادیولوژی فک و صورت سبب به وجود آمدن روش تصویربرداری جدیدی شده است که استفاده روز افزونی در تشخیص و طرح درمان در علوم پریودنتولوژی، اندودنتیکس، ترمیمی، پروتز و ارتودنتیکس دارد.
سیستم CBCT یک تکنیک تصویر برداری پزشکی است که بر پایه پرتو های ایکس مخروطی شکل متمرکز شونده بر یک دتکتور 2 بعدی می باشد. مجموعه منبع-دتکتور یک چرخش به دور جسم انجام داده و مجموعه ای از تصاویر 2 بعدی تا 600 عدد ایجاد می کند. در نهایت این تصاویر با استفاده از یک نوع از الگوریتم به صورت 3 بعدی بازسازی می شوند. در این تکنیک تصویربرداری میزان رادیاسیون و زمان لازم جهت آن کاهش می یابد، به این ترتیب میزان دوز بیمار می تواند از 51% تا 96% نسبت به دستگاه های مشابه مرسوم مثل CT-Scan کاهش یابد.

...

 

دریافت نسخه الکترونیک کامل مقاله

 

 

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.