خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

تشخيص، طبقه بندی و درمان بوی بد دهان

0 Votes05 

مصطفی آلام، دكتر رضا عمید، محسن گلکار پروین
مجله تحقیقات دانشجویی، دانشكده دندانپزشكي، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دوره 2، شماره 1 ، زمستان 1392، 7-1

 

 

چكيده
سابقه و هدف: بوی بد دهان (Halitosis) عارضه شایعی است که بسیاری از افراد جامعه از آن رنج می برند. این مشکل به رده سنی خاصی اختصاص ندارد و اثرات منفی آن می تواند زمینه ساز مشکلات اجتماعی و روانی در افراد باشد. مرور حاضر با هدف بررسی انواع، تشخیص، علل، درمان و اپیدمیولوژی بوی بد دهان صورت پذیرفت.
مرور مقالات: در مطالعه مروری حاضر جستجو در بانک اطلاعاتی PubMed و با استفاده از ترکیب لغات Halitosis،oral+malodour، oral+malodorous+compounds، periodontal+disease و volatile+sulphur+compounds انجام گرفت. کلیه مطالعاتی که عوامل بوجود آورنده بوی بد دهان و روش شناخت و درمان آن را مورد بررسی قرار داده بودند، در این مطالعه وارد شدند. از مجموع 342 مقاله یافت شده، 84 مقاله پس از بررسی عنوان و خلاصه مقاله انتخاب شدند. سپس متن کامل این مقالات بررسی گردید. در مرحله بعد 24 مقاله مورد بررسی کیفی قرار گرفتند.
نتیجه‌گیری: مهم ترین نکته تشخیص درست و اصولی بوی بد دهان و علت آن می باشد. برای تشخیص درست بوی بد دهان روش ها و لوازم گوناگونی وجود دارند و برای درمان آن راه های فیزیکی و شیمیایی مختلفی پیشنهاد شده اند که همه آنها به منظور افزایش بهداشت دهان استفاده می‌شوند. روش های درمانی پیشنهاد شده با درجات گوناگونی از موفقیت همراه هستند. ارتقای بهداشت دهان و استفاده از مواد کمکی می تواند در کاهش بـوی دهان موثر باشد.

 

کلید واژگان: بوی بد دهان، بهداشت دهان، بیماریهای پریودنتال، ترکیبات سولفوردار، سیگار کشیدن، مشکلات اجتماعی.

 

 

PDF-V 

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.