خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

مروری بر کاربردهای سیمواستاتین در دندانپزشکی

0 Votes05 

سارا ساعدی، دکتر سید امید دیانت
مجله تحقیقات دانشجویی، دانشكده دندانپزشكي، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دوره 2، شماره 1، زمستان 1392، 26-16

 

 

چكيده
سابقه و هدف: سیمواستاتین از داروهای اصلی در پایین آوردن کلسترول خون می باشد که برای آن خواص متعددی از جمله خاصیت ضدالتهابی، توانایی القای آنژیوژنز و تحریک استخوان سازی شناخته شده است. همچنین در مطالعات سلولی دوزهایی از این دارو باعث القای ادنتوژنزیز در سلول‌های بنیادی پالپ دندانی شده اند. با توجه به آن¬که سیمواستاتین دارویی ارزان قیمت بوده، طی استفاده طولانی مدت از آن عوارض جانبی نداشته است می تواند جایگزین درمان های پیچیده تر شده یا به عنوان درمان کمکی در درمان بسیاری از نقایص استخوانی از جمله در بیماری های التهابی استخوان مثل پاکت های پریودنتال و ضایعات پری اپیکال و بهبود اسئواینتگریشن ایمپلنت مورد استفاده قرارگرفته، با توجه به توانایی القای آنژیوژنز و تمایزات ادنتوبلاستی و خاصیت ضد التهابی به بازسازی پالپ و دنتین و درمان های پوشش پالپ کمک کند. این مطالعه با هدف مروری بر کاربردهای سیمواستایتن در دندانپزشکی صورت پذیرفت.
مرور مقالات: جستجو در پایگاه های اینترنتی Pubmed و Google Scholarبا کلید واژه گانی چون Periodontitis، Simvastatin، dental pulp، anti-inflamatory، Dentinogenesis، Osteogenesis، Orthodontic و Implant از تاریخ 2004 تا 2013صورت پذیرفت. در نهایت تعداد 11 مقاله در رابطه با پریودنتیکس، 6 مطالعه در ارتباط با ایمپلنتولوژی، 10 مطالعه در زمینه جراحی، 5 مطالعه در زمینه ارتودنسی و 8 مطالعه در زمینه اندودنتیکس گردآوری شدند.
نتیجه‌گیری: سیمواستاتین با دارا بودن خواص متعددی از جمله القای آنژیوژنز، القای تمایزات ادنتوبلاستی، خاصیت ضدالتهابی و توانایی تحریک استخوان سازی در حوزه های مختلف دندانپزشکی می تواند مورد استفاده قرارگیرد.


کلید واژگان: سیمواستاتین، استئوژنزیز، دنتینوژنزیز، آنژیوژنز، اسئواینتگریشن، بازسازی استخوان، پریودنتیت، پالپ دندان.

 

 

PDF-V 

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.