خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

مروری بر مطالعات انجام شده درباره نگرش دانشجویان دندانپزشکی نسبت به رشته تحصیلی و آینده شغلی خود در ایران

0 Votes05 

مهدیه میراخوری، دكتر رضا عمید، دكتر مسعود سيفي، دكتر مهدی کدخدازاده، شیرین شیدفر، محمدتقی باغانی
مجله تحقیقات دانشجویی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دوره 2، شماره 1، زمستان 1392، 44-40

 

 

چكيده
سابقه و هدف: از آنجا که تاکنون مطالعه جامعی در مورد وضعیت نگرشی دانشجویان دندانپزشکی در داخل کشور انجام نگرفته است نیاز به جمع بندی داده های پراکنده موجود به منظور یکسان سازی مطالعات آینده و کمک به طراحی پرسش نامه ای متمرکز و ملی احساس می گردد. هدف از مطالعه حاضر بررسی داده های پراکنده در دانشکده های گوناگون و ترسیم وضعیت موجود است تا بتوان امکان مقایسه و ارائه نمودار پیشرفت یا پسرفت را طی تحقیقات بعدی فراهم ساخت.
مرور مقالات: جستجوي الكترونيك مقالاتي كه از سال 2001 تا سال 2013 منتشر شده بودند با استفاده از پايگاه اطلاعاتي PubMed و Iran medex انجام شد. عناوين 1630 مقاله، مورد بررسي قرار گرفت و مقالاتی كه از نظر محتوایی با مطلب مورد نظر مرتبط نبودند، حذف شدند. چکیده 100 مقاله انتخاب و بطور دقيق مورد بررسی قرار گرفتند. مقالات مروری و مطالعات در دانشکده های خارج از کشور حذف شدند و در نهایت متن کامل 10 مقاله مورد بررسی قرار گرفت. در بیشتر مطالعات مورد بررسی در این مقاله، دیدگاه دانشجویان پزشکی نسبت به آینده شغلی منفی بود، در صورتی که مطالعات انجام شده بر روی دانشجویان دندانپزشکی حاکی از آن بود که نگرش دانشجویان نسبت به این رشته و آینده شغلی آن، مثبت است و دانشجویان با علاقه این رشته را انتخاب کرده اند.
نتیجه‌گیری: موقعیت اجتماعی و امنیت شغلی آینده رشته دندانپزشکی مهم ترین عواملی هستند که موجب دیدگاه مثبت دانشجویان این رشته نسبت به رشته دندانپزشکی و آینده شغلی این رشته گردیده است و نکته حائز اهميت آن است که با توجه به اهمیت این موضوع و امید به آینده شغلی در میان دانشجویان دندانپزشکی بايد برنامه ریزی های لازم جهت آموزش صحیح برای توانمندسازی این دندانپزشکان در آینده صورت گیرد.


کلید واژگان: آینده شغلی، دانشجویان، دندانپزشکی، رشته تحصیلی، نگرش

 

 

PDF-V 

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.