خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 235

اهمیت و روش‌ های تعیین بیوتیپ لثه: مروری بر مقالات

0 Votes05 

مهدیه میراخوری، دکتر مهدی کدخدازاده، دکتر رضا عمید
مجله تحقیقات دانشجویی، دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، دوره 2، شماره 1، زمستان 1392، 52-45

 

 

چكيده
سابقه و هدف: دستیابی به زیبایی در ایمپلنت به سه عامل موقعیت مناسب ایمپلنت، نگهداری استخوان کافی بر روی سطح باکال ایمپلنت و وضعیت بافت نرم اطراف ایمپلنت از جمله ضخامت آن وابسته است. اندازه گیری ضخامت بافت لثه با استفاده از تکنیک های مختلفtrans gingival probing با پروب مدرج یا فایل با استفاده از vernier calipers، وسایل اولتراسونیک و CBCT انجام مي‌شود. هدف از این مطالعه بررسی مقالات منتشر شده پیرامون اهمیت و روش های تعیین بیوتیپ لثه بود.
مرور مقالات: جستجوي الكترونيك مقالات منتشر شده از سال 1996 تا سال 2013، بودند با استفاده از کلید واژگانی چون "gingiva"OR "SoftTissue" OR "dental implant" OR "esthetics" OR "Cone beam computed tomography" OR" review articles" در پايگاه اطلاعاتي PubMed و Google Scholar انجام گرفت. چكيده 100 مقاله انتخاب و به طور دقيق مورد بررسی قرار گرفتند. مقالات غیرلاتین و مروری حذف شدند و در نهایت 11 مقاله مورد بررسی قرار گرفتند. معیارهای قابل ارائه ای برای تشخیص بافت لثه ای نازک از ضخیم وجود دارد، هرچند روش های سنتی برای تشخیص بیوتیپ تهاجمی است. از این رو استفاده از سیستم تصویربرداری سه بعدی با طراحی خاص برای ارزیابی ضخامت بافت نرم پیشنهاد می شود. اهمیت این ارزیابی با توجه به آن که حدود یک سوم جمعیت انسانی دارای بیوتیپ نازک می باشند، مشهودتر می گردد.
نتیجه گیری: گاهی بررسی شرایط بافت نرم ناحیه ای که قرار است ایمپلنت گذاشته شود مهم تر از وضعیت بافت سخت آن ناحیه می باشد از این رو ارزیابی بیوتیپ بافت نرم، برای پیش بینی پیچیدگی درمان و پیامدهای ناخواسته حاصل از نازیبایی ها به خصوص در بازسازی ناحیه قدامی ضروری است


کلید واژگان: زیبایی، ایمپلنت دندانی، لثه، بافت نرم، توموگرافی رایانه ای.

 

 

PDF-V 

 

مطالب منتحب

کارگاه روش تحقیق
از پروپوزال تا پایان نامه (مراحل، راهنمایی های لازم و فرم های مربوطه)

در طول دوره تحصیلی داکترای عمومی دندانپزشکی، هر دانشجو باید یک پایان نامه بنویسد. هشت واحد در قالب چهار رساله برای پایان نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش راهنمایی هایی که برای گذراندن هریک از این واحدهای درسی لازم است، به صورت مفصل ارائه می شود. همچنین مطالبی نیز در مورد نحوه چاپ مقاله و گرفتن نمره کامل نیز آورده شده است.

Read More

Impact Factor یا عامل تاثیر چیست؟

(برای دسترسی به IF مجلات دندانپزشکی ISI اینجا را کلیک کنید.)

 
در این مقاله ضمن تعریف impact factor، نحوه محاسبه و نکاتی درباره اعتبار و نحوه استناد به آن توضیح داده می شود.

Read More

تشویقی مقالات (مبلغی که بابت انتشار هر مقاله توسط دانشگاه پرداخت می شود)

در این بخش مبلغی که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه در ازاء چاپ مقاله به نویسندگان به عنوان تشویقی داده می شود و را دریافت آن نوشته شده است.

Read More

چگونه یک مقاله مقاله مروری بنویسیم (مقاله آموزشی)

در این بخش، یک مقاله آموزشی که در آن نحوه نوشتن مقاله مروری و مراحل مختلف کار توضیح داده شده است، برای دانلود قرار دارد.

Read More

راهنمای جامع تحقیقات برای دانشجویان

دفتر استعدادهای درخشان، براساس تجربیات دانشجویان ترم های بالاتر راهنمای زیر را برای کلیه دانشجویان دانشکده تنظیم کرده است.در این بخش این راهنمایی ها به صورت مرحله به مرحله به همراه توضیحات مربوطه، قرار داده شده است.

Read More

آموزش پروپوزال نویسی

(بروز رسانی در 11 خرداد 92)

 در این بخش دو جزوه آموزشی کاربردی به عنوان راهنمای تکمیل پرپوزال پیشنهاد طرح تحقیقاتی برای دانلود قرار داده شده است.

Read More

راهنمای دریافت متن کامل مقالات (Fulltext)

با توجه به مشکلاتی که در حال احضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، در این مقاله سعی کردیم با معرفی راه های مختلف و وبسایت ها، دانشجویان را در زمینه دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

Read More

medical-proposal

خبرنامه دفتر استعدادهای درخشان

خبرنامه سایت، شامل آخرین اخبار مربوط به استعدادهای درخشان و تازه های آموزشی و پژوهشی وبسایت برای دانشجویان و اهالی پژوهش است. تعداد ایمیل های ارسالی یک یا دو ایمیل در ماه است و شما هر زمانی که بخواهید میتوانید ایمیل خود را از لیست حذف کنید.


برای اشتراک خبرنامه ایمیلتان کافی استتماس با ما

آدرس: تهران، ولنجک، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی، طبقه پنجم، دفتر استعدادهای درخشان Website:GTDS.ir Email:admin at GTDS dot ir

همچنین می تواندید از طریق فرم تماس با ما مکاتبه کنید.